Allsidig eng øker avling og reduserer nitrogenbehov
En internasjonal undersøkelse publisert i Science viser at blanding av grasarter, belgplanter og urter øker produktiviteten, reduserer N-behovet og er klimamessig fordelaktig.
Forberg samdrift kom seg ut av sin egen boble og tok tak i grovfôrdyrkinga. Det har gitt et skikkelig løft i kvalitet og lavere kostnader.

For oss som bor på fastlandet på Innherred er det alltid inspirerende å ta ferja ut på Øya, som de fastboende kaller Ytterøy. Øya ligger midt i Trondheimsfjorden, mellom Levanger, Mosvik og Inderøy, og har veldig gode vekstforhold både for gras og korn. Forberg samdrift er intet unntak når det gjelder inspirasjon – de har ligget jevnt på drøyt 1 000 FEm i snitt per dekar de siste 8-10 åra, etter å ha tatt tak i grovfôrproduksjonen.
Les hele reportasjen fra Buskap 3 i 2024 HER
En internasjonal undersøkelse publisert i Science viser at blanding av grasarter, belgplanter og urter øker produktiviteten, reduserer N-behovet og er klimamessig fordelaktig.
Ulende sirener og blålys som reflekteres i snøen. Tett røyk og flammer som sluker alt de rører ved. Vinduer som knuser i tusenvis av små glassbiter. I januar 2024 utspiller det seg et mareritt hos Leif Reier Tønneberg på Salerud gård i Aurskog Høland.
Tilførsel av et proteinkonsentrat i starten av laktasjonen ser ut til å gi 150 til 250 kg melk ekstra de første 50 dagene i laktasjonen.
På garden til Reidun Smørdal Hjelle og Torbjørn Nes Hjelle er løysingane godt gjennomtenkte. Her har god dyrevelferd og det å laga ein triveleg arbeidsplass stått i sentrum når planane om ny driftsbygning til mjølkeproduksjon vart realisert.
Dansk fôringsekspert stiller spørsmål ved om dårlig blanding av fôret kan være årsaken til problemene som har oppstått i noen danske besetninger som bruker Bovaer.